Niezwykła lekcja wychowawcza! Funkcjonariusze spotkali się z uczniami

Utworzono dnia 17.12.2019
Blisko dwustu uczniów ze szkół podstawowych z terenów gminy wiejskiej Sanok oraz Tyrawa Wołoska wzięło udział w zajęciach realizowanych przez funkcjonariuszy Działu Penitencjarnego z zakresu profilaktyki postaw o charakterze przestępczym.

Spotkanie było możliwe dzięki współpracy Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych z Lokalną Grupą Działania Dolina Sanu, której założeniem jest aktywność polegająca na wdrożeniu lokalnej strategii rozwoju przy pomocy środków zewnętrznych, zaś w tym przypadku organizacja pozyskała je ze z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitancjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Przeciwdziałania przyczynom przestępczości.

Zajęcia miały charakter prewencyjno-profilaktyczny. Najpierw uczniowie zostali zapoznani z działalnością Służby Więziennej, następnie po obejrzeniu materiału filmowego odbyła się prelekcja funkcjonariuszy na temat profilaktyki postaw przestępczych w środowisku lokalnym oraz w internecie. Mogli również posłuchać świadectwa osadzonego, który w ich wieku miał pierwszy kontakt z postawami przestępczymi, a dziś skutkuje to odbywaniem kary pozbawienia wolności. Na zakończenie zajęć uczniowie przekonali się jak wygląda zakład karny od środka.

Podsumowując należy podkreślić, że taka forma zajęć uczniom i nauczycielom im towarzyszącym przypadła do gustu, gdyż pojawiły się pierwsze pytania o możliwość spotkania w klasach, które do Uherzec Mineralnych nie dotarły. -Od kilku lat staramy się aktywnie uczestniczyć w życiu środowiska lokalnego. Ze względu na fakt posiadania wysoko wyspecjalizowanej kadry systematycznie prowadzimy poganki czy zajęcia dla młodzieży uczęszczającej nie tylko do szkół podstawowych ale również ponadpodstawowych – mówi ppłk Mariusz Kocaj, dyrektor Zakładu karnego w Uhercach Mineralnych.